Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
21. 07. 2022 • Tipy a inšpirácie

Záhradné stoličky, príjemné posedenie aj na balkóne

Zaslúžený oddych po náročnom dni či poobedná šálka kávy na čerstvom vzduchu? Letné teploty a uvoľnená atmosféra majú na záhradnej terase či balkóne vášho príbytku jedinečné čaro, na ktoré sa mnohí po celý rok tešíme. Aby sa z vášho posedenia stal skutočný zážitok a relax nabral iné rozmery, mal by váš nábytok slúžiť vo viacerých ohľadoch.

Záhradné stoličky, príjemné posedenie aj na balkóne

Ak si vyberáte záhradné stoličky a neviete, pri akých parametroch treba začať, zamerajte sa na štýl vášho exteriéru. Stoličky by mali spĺňať požiadavky vizuálnej príťažlivosti i kvality. Nemenej dôležité je vziať do úvahy aj priestorové možnosti terasy či spôsob jej využitia. A keďže ide o investíciu na dlhšie obdobie, cena by nemala byť jediným určujúcim faktorom. Pozrite si preto naše tipy, ako postupovať pri výbere sedenia na vašu terasu.


Dizajnové stoličky, ktoré neodfúkne vietor

Pojem domáca terasa má odlišný význam pre majiteľa menšieho bytu a pre vlastníka rodinného domu s veľkým prestrešeným altánkom. Preto treba brať do úvahy veľkosť vašej terasy, ako i možnosti skladovania stoličiek počas zimy. Skôr než začnete vyberať záhradný nábytok, položte si otázku, či sa vám na terasu zmestí stôl jedálenských rozmerov, alebo to bude len menší kávový stolík štvorcového či okrúhleho tvaru. V závislosti od stolíka, ktorý si vyberiete, si budete môcť vypočítať potrebný počet stoličiek. Nezabudnite si zmerať priestor a pri výpočte počítajte s parametrom absolútneho priestorového minima 60 × 40 cm pre jednu osobu. Samostatne kupované záhradné stoličky by mali byť súčasne zladené aj s výškou stola, ku ktorému ich obstarávate.

Dizajnové kvalitne vonkajšie stoličky od Roomfactory


Záhradné stoličky by tiež mali byť stohovateľné. Vďaka tomu si môžete dopriať viac kusov sedenia pre prípad, že si na terase či lodžii budete chcieť počas letných dní posedieť viacerí. To isté platí i pre exteriér rodinných domov, ktorý láka na organizovanie stretnutí s rodinou i priateľmi. Stohovateľnosť stoličiek oceníte aj mimo sezóny v prípade, že ich budete skladovať v interiéri. Aj keď vám bude predajca tvrdiť, že záhradné stoličky nemusíte na zimu ukladať do pivnice či do garáže, vždy je lepšie, aby ste ich chránili pred nízkymi teplotami a mrazom.


Kvalitne dizajnové stoličky do exteriéru

Kvalita materiálu je kľúčová

Dizajnové stoličky by okrem originálneho vzhľadu mali disponovať aj certifikátmi preukazujúcimi ich kvalitu, stabilnú nosnosť a dlhú životnosť. Nosná konštrukcia totiž úzko súvisí s materiálovým stvárnením a stabilitou stoličky. A hoci je podľa európskych noriem štandardnou nosnosťou 110 kg, väčšina európskych výrobcov počíta pri výrobe aj s istou rezervou. Seriózni výrobcovia často prekračujú hranicu noriem a nariadení a zriaďujú si vlastné laboratóriá, v ktorých stoličky testujú na záťažovej úrovni až 150 kíl. Výrobcovia sa okrem vlastných certifikátov spoliehajú aj na certifikát spoločnosti Catas, ktorá je najväčším európskym laboratóriom pre testovanie a aplikovaný výskum v drevárskom a nábytkárskom priemysle.

Dizajnové stoličky CATAS Testing Certification Research


Popri otázke záťaže je dôležité myslieť i na to, že dizajnový nábytok určený na terasu je vystavený čoraz nestabilnejšiemu počasiu. Vietor, dážď i slnečné žiarenie pôsobia na životnosť stoličky a z dlhodobého hľadiska ovplyvňujú aj jej úžitkové vlastnosti. Záhradné stoličky z dreva sa môžu pod vplyvom dažďa zdeformovať, kovové stoličky korodovať a slnečné žiarenie sa zas rado „podpisuje“ pod vyblednutie bežných plastových stoličiek či narušenie štruktúry dreva. Preto sa aj na pohľad rovnaký materiál odlišuje kvalitou, ktorá rozhoduje o komforte užívania a životnosti výrobku.

Plastové záhradné stoličky

Vďaka svojej ľahkosti, odolnosti, dizajnovej flexibilite a jednoduchej údržbe tešia čoraz väčšej popularite. Nemyslíme, samozrejme, na stoličky z nízkych cenových kategórií, dostupné v rádových supermarketoch. Pri nich totiž časom hrozí v tom lepšom prípade len skrátená životnosť.

Voľbou číslo jeden by mal byť preto polypropylén kombinovaný so sklolaminátom. Ten obsahuje aj ochranu pred UV žiarením.

Vďaka nej si aj po viacerých sezónach zachováva svoju farebnú stálosť a pevnosť. Súčasne sa už dnes mnohí výrobcovia zameriavajú na znižovanie opotrebenia v dôsledku namáhania slabých miest v mieste spojov, a tak vyrábajú plastové stoličky ako výlisok z jednej formy. Absencia záhybov či zvarov tak predchádza k vzniku ložiska choroboplodných zárodkov a uľahčuje jednoduchú údržbu stoličiek.Inšpiráciou z ponuky stoličiek je stohovateľná stolička WOOOD Bliss, ktorá poňala klasický koncept v modernom prevedení. Jej široké sedadlo dbá na komfort užívateľa a v čase, keď si dá vaša terasa oddych od prijímania návštev, vám môže poslúžiť i v interiéri. Vzdušnosť si budete môcť dopriať i so stoličkou Toledo Aire, vyrobenou ako jeden celistvý kus z injektovaného polypropylénu. Dynamické prepojenie jej tvarov v harmonický celok dopĺňa sedák, podrúčky a operadlo. Aj v tomto prípade vám dávame na výber z množstva teplých farieb. Praktickou a odolnou však bude i nadčasová záhradná stolička Hidra značky BONTEMPI, v kombinácii polypropylénu a sklolaminátu, vďaka ktorým je vysoko odolná proti UV žiareniu, vode či extrémnej záťaži.

Kovové záhradné stoličky

Sú určené pre fanúšikov elegantného sedenia. Mali by však  uprednostniť ľahko udržiavateľný, odľahčený hliník pred oceľou či železom. Kovové stoličky sa ľahko udržiavajú a vďaka modernému dizajnu sa tešia vysokej popularite. Kvalitné záhradné stoličky z kovu by mali mať pozinkovanú povrchovú úpravu ošetrenú polyesterovými práškovými farbami. Takýto materiál nekoroduje a odoláva aj UV žiareniu. Výhodou kovového sedenia je flexibilita v polohovateľnosti, ako aj odolnosť voči poveternostným vplyvom.


Zuiver Friday sa neobmedzuje len na tých, ktorí sa tešia na piatok. Minimalistická kovová stolička vám umožní pohrať sa  s variabilitou exteriéru a vďaka jej prevedeniu si ušetríte čas a námahu pri jej údržbe. Stoličky na terasu Back to school vám zas dajú odpoveď na otázku, aké by to bolo vrátiť sa do školských lavíc. Ich opráškovaný hliníkový rám, sedadlo a opierka odolávajú prudkému dažďu, vlhkosti i slnku a vašej terase či balkónu dodajú nádych nadčasovej elegancie.Odolný umelý ratan

Odolný umelý ratan

Milovníkom ratanu by sme odporúčali uprednostniť vysokokvalitný syntetický ratan pred originálnym. Umelý ratan je výzorovo veľmi podobný tomu prírodnému, jeho umelohmotné vlákna však lepšie odolávajú vplyvom počasia. Nevadia mu ani výraznejšie teplotné rozdiely a zároveň je stálofarebný. Ratanové stoličky, zhotovené v kombinácii s ľahkým nehrdzavejúcim hliníkovými rámom, dotvárajú ich sofistikovaný vzhľad.

Woood Jane ratanové stoličky na balkón

Príkladom prémiového ratanového sedenia je aj záhradné kreslo Noor, ktoré vyniká kontrastom štíhlych nožičiek a masívnej sedacej časti zaručujúcej maximálne pohodlie. Vďaka polyesterovému materiálu sedáka vsadeného do čierneho kovového rámu bezpečne odolá aj vonkajším podmienkam na terase či v záhrade. Nemenej „ratanovo“ pôsobí i dizajnové kreslo Jane, ktoré svojím vzhľadom vysiela do priestoru terasy pozitívne správy. Ploché okrúhle podložky nožičiek zaručujú stabilitu ultratenkému oceľovému rámu ošetrenému špeciálnym práškovým poťahom.

Záhradné stoličky s maximálnym komfortom

Aby ste si i počas sedenia na útulnej terase užili čo najväčší komfort, umocnite ho vankúšmi pre exteriérové použitie. Dnes už existuje množstvo tzv. high-tech tkanín vhodných do exteriéru, vrátane akrylátových látok odolávajúcim UV žiareniu, vlhkosti, plesniam či škvrnám. Ojedinelý nie je ani set stoličiek či záhradného nábytku, ktorý sa dodáva v alternatíve so spomínaným vankúšom.

Dizajnové záhradne kresla pre prijemne posedenie

Tohto konceptu sa chopili i dizajnéri z Barcelona DD, ktorí sériou Click-Clack ponúkli osvieženie v podobe puristického dizajnu. Stavili pritom na základné geometrické prvky, ktorých vysoko komfortné sedenie podčiarkli pohodlnými vankúšmi s presnými rozmermi. O tom vás presvedčí záhradné kreslo i sedačka, ktoré oživia váš exteriér trojicou odtieňov. Fantázii sa medze nekladú, preto neváhajte kombinovať farby a pohrať sa tak s náladou letnej atmosféry na vašej terase či v záhrade.

Na záver už snáď len dopriať si čo najviac slnečných dní a vychutnať si energiou nabité letné dni. Berte každý deň ako príležitosť prežiť ho na maximum a nebojte sa siahnuť po oddychu, hoci máte práce vyše hlavy. Povinnosti vám neutečú, no jedinečný moment si môžete vychutnať  len raz. Príjemné posedenie!


Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Pedrali Nolita 3650 a 3655 záhradné stoličky
219 €
Zuiver Albert záhradné stoličky
369 € 369 €
Woood Bliss stoličky do kuchyne
119 €
Zuiver Back To School záhradné stoličky
249 € 249 €
Barcelona DD Tokyo dizajnová stolička
189 €
BePureHome Spun moderné jedálenské stoličky
139 €
Bontempi Hidra dizajnová stolička
209 €
Barcelona DD Carla dizajnová stolička
Barcelona DD Carla dizajnová stolička
129 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.10241389274597 | Run time: 0.11838102340698